Mini seçimde 58 bin kişi sandık başında

YÜKSEK Seçim Kurulu’nun 31 Mart’ta çıkan sonuçları çeşitli gerekçelerle iptal ettiği 3 ilçe ve 4 beldede bugün bir kez daha yerel seçim heyecanı yaşanacak. 58 bin seçmen, belediye başkanlığı için sandık başına gidecek. Siyasi partiler seçimi kazanmak için ilçe ve beldelerde kamp kurdu. En büyük yarış MHP’nin kurucu Genel Başkanı Alparslan Türkeş’in memleketi olan Kayseri’nin Pınarbaşı ilçesinde yaşanacak. İptal edilen 31 Mart seçimini 924 oy farkla CHP almıştı. CHP, Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesindeki Büyükkarıştıran Beldesi’nde yapılacak seçimi için fantastik Game of Thrones dizisinin ‘Targaryen’ karakterine benzetilen Bulgaristan göçmeni Bilecik Belediye Başkanı Melek Subaşı’nı görevlendirdi. Bugünkü seçimler şu ilçe ve beldelerde yapılacak.

KAYSERİ PINARBAŞI: 31 Mart seçimi sandıktan mühürsüz oy pusulaları çıktığı için iptal edildi. Bu ilçede seçim MHP-CHP arasında geçecek. ABB Başkanı Mansur Yavaş da seçimi kazanmak için destek verdi ve ilçede miting düzenledi. AKP aday çıkarmadı ve MHP adayını destekleme kararı aldı. 19 bin seçmenin olduğu ilçede 31 Mart seçimini yüzde 33 oran ve 5 bin 82 oy ile CHP adayı Deniz Yağan kazanmış, MHP adayı Memduh Uzunluoğlu yüzde 31 ve 4 bin 158 oy almıştı. 

ŞANLIURFA HİLVAN: Şanlıurfa’nın Hilvan ilçesinde de seçim, 15 sandığın oy çuvallarının kaybolması ve bazı sandıklara ilişkin tutanakların da olmaması nedeniyle iptal edildi. 2 Haziran seçimi AKP ile DEM Parti adayları arasında geçecek. 28 bin seçmenin bulunduğu Hilvan’da 31 Mart seçimini yüzde 33 ve 4 bin 960 oy ile DEM adayı Serhan Paydaş kazanmış, AKP adayı Ali Bayık yüzde 30 ve 6 bin 439 oyda kalmıştı.

AKSARAY GÜZELYURT: Aksaray’ın Güzelyurt ilçesinde seçim seçmen sayısı ile oy pusula sayısının birbirini
tutmaması nedeniyle iptal edildi. 2 bin 32 seçmenin olduğu ilçede 31 Mart seçimini yüzde 32.5 ve 549 oy ile İYİ Parti adayı Hazım Turan kazandı. AKP adayı Ünal Demircioğlu ise yüzde
32.4 ve 548 oy aldı. Bir oyluk fark oluştu.  

SİVAS, KIRKLARELİ, TUNCELİ VE AKSARAY: Sivas’ın Yıldızeli ilçesine bağlı Güneykaya, Tunceli’nin Mazgirt ilçesine bağlı Akpazar, Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesine bağlı Büyükkarıştıran ve Aksaray’ın merkez ilçesine bağlı Sağlık beldesine de belediye başkanlığı seçimleri yenilenecek.

Sivas Yıldızeli Güneykaya beldesinde belediye seçimini yüzde 51,4 oy ile MHP
adayı Hasan Erçoban kazanmış Yeniden Refah Partisi adayı Kaan Ünal yüzde 24.4 oyda kalmıştı. Tunceli’nin Mazgirt ilçesine bağlı Akpazar beldesinde CHP adayı Zeynel Yıldırım yüzde 38 oy oranı ile seçimi kazandı. AKP adayı Ali Aydın yüzde 37,8’de kaldı.

Kırklareli Lüleburgaz Büyükkarıştıran beldesinde seçimi DSP adayı Hakan Karaman yüzde 47.8 ve 2 bin 55 oyla kazandı. CHP adayı Ertuğrul Çamlıca yüzde 47.1 ve 2 bin 32 oy aldı. Aksaray Sağlık beldesinde ise MHP adayı Abdullah Tosun yüzde 49.7 ve 763 oyla seçimi kazandı. AKP adayı Mehmet Yiğit yüzde 49 ve 732 oy adlı. Bugün ayrıca 3 ilçe ve 4 beldenin yanı sıra bazı muhtarlık seçimleri de yenilenecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir